PRP Tedavileri
Anasayfa Tedaviler PRP TEDAVİSİ

PRP TEDAVİSİ NEDİR ?

PRP Nedir ? Açılımı ; (Platelet Rich Plasma) tedavisi, kozmetik anlamda son yıllarda ön plana çıkan yöntemler arasında adından sıkça söz ettirmektedir. Farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan PRP tedavisi, daha çok kozmetik ve anti-aging amaçlı kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde kas ve iskelet sistemi hastalıklarında da kullanılmaya başlanmıştır. PRP tedavisi nedir ve ne işe yarar? Yazımızın devamında bulabilirsiniz.


PRP özellikle son bir kaç yıldır giderek artan bir şekilde çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış yeni ve doğal bir tedavi yöntemidir. Çıktığı ilk dönemlerde daha çok kozmetik ve anti-aging amaçlı kullanılmış olsa da son dönemlerde özellikle kas iskelet sistemi hastalıklarında da tercih edilmeye başlanmıştır. PRP, sözlük anlamı olarak trombositten zengin plazma anlamını taşımaktadır. Bu tedavi yönteminde ilaç hastanın kendi kan hücrelerinden oluşturulmaktadır.

PRP TEDAVİSİ NEDİR ?

PRP HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR ?

 • Diz kireçlenmeleri (Gonartroz): 1 Aylık Periyod 3 Kez

Diz bağ hasarları Sporcularda sık görülen iç yan bağ yaralanmaları sonrası PRP enjeksiyonları ile daha hızlı iyileşme ve daha kısa sürede spora dönüş olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.


Osteoartrit (Kireçlenme): Diz ekleminde bulunan osteoartritin erken evrelerinde PRP enjeksiyonları ile 6 ay süreyle bireylerin ağrılarında azalma ve fonksiyonlarında düzelme olduğu saptanmıştır. Fakat PRP tedavisi rahatsızlığın doğal gidişatını değiştirmez ve var olan aşınma ve yıpranmayı geri getirmez. Karşılaştırmalı çalışmalarda PRP enjeksiyonlarının hyalüronik asit enjeksiyonlarına göre biraz daha üstün olduğunu kanıtlamıştır..

 • Kronik tendinitler (tenisçi dirseği, golfçü dirseği): 1 Uygulama

Kronik tendinopatiler: Tenisçi dirseğinde PRP uygulamaları ile %79-93 oranında başarılı sonuçlar vermiştir. Bu oran kortizon uygulaması ile elde edilen sonuçlardan daha iyi sonuç vermektedir. ayrıca kortizon uygulamasının dezavantajlarından birey etkilenmeiş olur. Benzer şekilde aşil tendon rahatsızlıklarında kronik patellar tendon ve yaralanmalarında ve plantar fascitis hastalığında PRP uygulamaları \ile % 80 civarında başarılı sonuçlar getirmiştir. Bu hasta grubunda istirahat, ilaçlar ve fizik tedavi yöntemleri iie yeterli sonuç-alınamayan durumlarda mutlaka PRP tercih edilmelidir.


 • Tendon yaralanmaları (aşil tendiniti, adduktor tendinit, sporcu yaralanmaları): Rahatsızlık seviyesine bağlı kalarak 1-3 kez uygulanır.

 • Omuz tendon yırtıkları: Duruma göre 1-3 kez uygulama yapılmaktadır.

Tedavi kadın erkek gözetmeksizin uygulanabilir. Erkeklerde özellikle kelliğin yeni başladığı erken dönemde uygulandığında, dökülmenin azalarak durması ve kelliğin ileriki yaşlara ötelenmesi, kısmen ya da tamamen engellenmesi beklenir. Bu vakadan vakaya çeşitlilik gösterir. Kadınlarda her türlü saç dökülmesinde kullanılabilir.

PRP TEDAVİSİNİN VÜCUDA ETKİLERİ NELERDİR ?

Trombosit temelde kanın pıhtılaşmayı sağlayan elemanı olup içeriğinde büyüme faktörü ve bazı doğal koruyucu maddeler içermektedir. Trombositten zenginleştirilmiş plasma sıvısı doğal bir ilaç gibi etkileşime geçmektedir.Yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon kıkırdak gibi yapıların iyileşmesini hızlandırmayı amaçlar.


Kırışıklıklar, ciltte oluşan çöküntüler, yara ve ameliyat izleri tedavisinde kullanılan yöntemde amaç; cilt hücrelerini yenileyerek, ciltteki sorunları tedavi etmektir. PRP uygulamasında cilt sorunları yaşayan kişiye oldukça parlak, sağlıklı ve daha genç bir cilde sahip olma imkanı sunulmasıdır.


sağlıklı saçlar için de uygulanabilen mucizevi bir yöntem olarak anılmaktadır. Kanı alınan kişinin, santrifuj yöntemiyle ayrıştırılan sağlıklı kan hücrelerinin, saç derisinin altına enjekte edilmesi şeklinde işlem tamamlanır. Saç derisine uygulanan PRP, saçlarınızı güçlendirip korumanın yanı sıra saç dökülmesini durdurur.

PRP TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR ?

 • Cildin yapılanmasını hızlandırarak genç yapıya kavuşturmak
 • Uygulandığı alana esneklik ve parlaklık kazandırmak
 • Uygulandığı alandaki çökmeleri, sarkmaları ve kırışıklıkları gidermek
 • Saç derisine uygulandığında , saçları güçlendirmek Saç dökülmesini sonlandırmak
 • Etkilerini uzun süre boyunca devam ettiren tedavi yöntemlerinden biri olarak tanımlayabiliriz
 • Hastanın kendi kanıyla ugulandığı için alerjik reaksiyonlara yol açmaz
 • Cildin doğal ve sağlıklı şekilde canlanmasını sağlayarak parlaklık verir.
 • Kollajen oluşumunu ve cildin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.
Sancak Tıp Call Center
SİZİ ARAYALIM!
Sancak Tıp Call Center
BİZİ ARAYIN!