Ozon Terapi Tedavisi
Anasayfa Tedaviler Ozon Terapi Tedavisi

Ozon Terapi Tedavisi Nedir ?

Ozon terapi uygulaması sağlığımızın ve yaşam kalitemizi artıran, güvenli, etkili ve bilimsel bir uygulama çeşididir. Tüm dünyada genelinde geleneksel tıbbi yaklaşımı ve tedavileri destekleyen bir terapi yöntemidir diyebiliriz.


Ozon Terapi vücudumuzda ki oksijen seviyesini maksimum seviyede yükselterek tüm dokulara fayda sağladığı gözlemlenmiştir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, kan dolaşımını hızlandıran, karaciğerde yağlanmayı azaltan anti-aging etkili bir terapi yöntemidir. Ayrıca kanserin önlenmesinde ve kalp damar hastalıklarının tedavisinde destek bir terapi olarak uygulanmaktadır.


Ozon terapinin uygulama şekilleri farklılık göstermektedir. En popüler ozon uygulaması I.V. ozon terapisidir. I.V. yani damar yolu ozon terapi işlemi ; kan alındıktan sonra bir şişe içinde oksijen ve ozon ile karıştırılarak kanın alındığı damardan enjekte edilmesiyle uygulanmaktadır. Ozon aynı zamanda kan yoluyla, kas içine, cilt altına, torbalama sistemi ile rektal (makat) ve vajinal yol gibi yöntemler ile birçok hastalıkta ve sağlığı korumak amacıyla kolayca uygulanmaktadır.

Ozon Terapi Tedavisi

Ozon Terapinin Faydaları Nelerdir ?

  • Yaşam kalitesini üst düzeye çıkarma : Günümüzde stres, yoğun çalışma , zihinsel ve bedensel yorgunluk tedavilerinde için başarılı sonuç alınan terapi yöntemidir. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerini aktive eden ozon uygulaması sonucunda kişiler kendilerini tazelenmiş hisseder, fiziksel performans gücü arttırmaktadır. Günümüzde pek çok Profesyonel sporcular, işadamları ve sanatçılar da bu tedaviden sıklıkla faydalanmaktadırlar.
    Vücuda getirdiği tüm faydaların yanında insanların bedensel ve ruhsal anlamda sorunlarını minumuma indirger zihinsel ve fiziksel performansın artışını sağlar, hayatın her anını ve yönünü olumlu yönde etkileyen ozon terapi, yaşam kaynağımız olan sevincimizi bize geri verir.
  • Detoks etkisi : Vücudumuzda üretilen zararlı toksik maddelerin arındırılması yoluyla, olası zararlardan korunma gerçekleştirmektedir. Alman bilim dünyasında ‘kanın yıkanması’ olarak kabul gören ozon terapi, gerçek anlamda detoks etkisi sağlar.
  • Metabolizma Hızlandırma : Ozon Terapi, tüm vücut hücrelerine sunulan oksijen miktarını artırmaya yöneliktir, hücrelerin bu oksijenden maksimum düzeyde faydalanmasını hedefler. Bu da, artan metabolik faaliyetler sonucunda da kalorilerin ve yağ depolanmasını değil yakılmasını sgerçekleştirir. Metabolizma hızı ilk kez artmaya başladığında artık kronik yorgunluktan, bitkinlikten ya da isteksizlikten doğan şikayetler kalmayacaktır.
  • Bağışıklık Güçlendirme : Ozon farklı boyutlarda hastalıklar ile mücadele eden kişilerin bu hastalıklardan kolaylıkla kurtulmasını hem de tekrar bu tür hastalıklara yakalanmsının önüne geçmektedir. Özellikle mevsimsel grip ve diğer salgınlardan etkilenen ve risk grubunda yer alan kişiler üzerindeki koruyucu etkisi oldukça fazladır.
  • Hücre Yenilenmesi : Hücre yenilenmesinin artışı sonucunda iyileşmeyen yaraların kapanması mümkün olmaktadır. Yapısı bozulmuş dokuların yenilenmesi ozon sayesinde mümkündür. Bireyin yeni ve genç hücrelere kavuşması gerçekleştirilir.
  • Anti-kanserojen Hücre : Kanser hücreleri genellikle oksijensiz ortamda oluşmaktadır ardından hızlıca çoğalır. Ozon yoluyla yüksek oksijene kavuşan dokulardaki kanserojen hücreler üreyemez hale getirilmesi amaçlanır. Ozonun kanserin görülme sıklığını azalttığı hakkında çok sayıda bilimsel makale mevcuttur.

Ozon Terapi Nasıl Uygulanır?

Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde uygulanmaktadır. Tedaviye bağlı kalarak ozon konsantrasyonu 1 ve 100 µg/ml arasında değişir. Bireyin durumu ve tıbbi uygulama işlemine göre değişkenlik gösterir, toplam uygulama dozunu hesaplanır. Daha sonra uygulamayı yapacak olan doktor, toplam dozun ne şekilde, hangi miktarlarda uygulanması gerektiğini planlayarak işleme başlar.


Düşük dozlar ile, ozon bağışıklık sistemini harekete geçirir, diğer bir deyişle vücudun direncini arttırma durumudur yanı sıra Hücre yenilenmesini hızlandırır. Kanımızın hücresel kısmında başlıca hücreler, alyuvarlar ve akyuvarlar olarak adlandırılır. Medikal Ozon Terapisinde, Alyuvarlar ile kanın oksijen taşıma kapasitesi ve kalitesi arttırılmaktadır. Akyuvarlarda başlatılan reaksiyon süreci vücudun savunma ve tamir mekanizmalarının dalga dalga harekete geçmesi hedeflenir.


Ozon tedavisi sayesinde ortaya çıkan bu aktivasyona ek olarak, vücudun bağışıklık hücreleri cytokin adı verilen özel maddeleri (interferon, interleukin vb.) üretime geçer. Bunlar rahatsızlıklara direnmek amacıyla harekete geçirilen bütün bağışıklık sistemi boyunca zincirleme bir şekilde olumlu değişiklikler yaratarak diğer bağışıklık hücrelerini uyarırlar. Bu da medikal ozon tedavisinin öncelikle de bağışıklık sisteminin zayıf olduğu veya bozuk olduğu hastalara uygulanmasında özellikle çok başarılı sonuçların alınmasını sağlamaktadır.


Vücudumuzda bulunan kanın serum kısmındaki maddelerden özellikle yağ asitleri ve diğer trigliseritlerle ozon gazının oluşturduğu bileşikler, zamanla vücuttaki zararlı yağ türlerinin azaltılmasında önemli derecede aktif rol oynar. Medikal ozonun bir diğer önemli özelliği ise kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Bu tedavi, dolaşımla ilgili bozuklukların iyileştirilmesinde ve organik fonksiyonların yeniden iyileşmesinde ozon terapiyi önemli kılar. Ozonun vücudun kendi dinamiklerini harekete geçiren doğal bir tedavi yöntemi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Ozon Terapi Tedavisi'nin Keşif Süreci

Çok Eski Tarihlerde, Yunancada “Tanrının Nefesi ” adı ile anılan Ozon’un insan sağlığı üzerinde etkileri ve yaşamımız için gerekliliği 1800’lü yıllarda keşfedilmiştir. Ozon, stratosferde yer alan en önemli gaz olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Renksizdir ve kendine has bir kokusu vardır süper oksijen olarak da kabul gören ozonun en büyük özelliği dezenfekte etme özelliği olmasıdır.


1800’lü yıllarda bir sterilizasyon metodu olarak kullanılmakta olan Ozon Terapisi günümüzde sıkça yaygın hale gelmiştir, tüberküloz gibi ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılmasıyla önemi artmıştır. Saf oksijen ve saf ozondan meydana gelmiş olan medikal ozon terapisi, günümüzde Hollywood ünlüleri başta olmak üzere tüm dünyada zindelik ve canlılık vermesi için tercih edilmektedir. Bu bileşim bakteri, virüs ve mantarları yok ederek bu sayede enfeksiyonlar ile yaraları iyileştirmede kullanılmıştır.

Sancak Tıp Call Center
SİZİ ARAYALIM!
Sancak Tıp Call Center
BİZİ ARAYIN!