Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Anasayfa Tedaviler Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Tıp Dilinde Pediatri olarak da bildiğimiz çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü, yeni doğandan ergenliğe kadar uzanan zaman diliminde yer alan bireylerin tanı, takip ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalı olarak betimleyebiliriz. 0 ile 18 yaş arası çocuk olarak tanımlanan kişilerin doğumsal rahatsızlıkları, doğum sonrası belirli aralıklarla olarak uygulanması gereken aşı takibi, mental, fiziksel ve motor gelişimi pediatri hekimlerince takip edilmektedir.


Tüm bu süreçte yapılan rutin muayenelerde bebeklerin boy, kilo, beslenme ve diğer gelişim özelliklerinin yanı sıra günlük yaşam becerilerinin, ifade ve anlamalarının gelişimi, nörolojik ve psikolojik gelişimleri gibi pek çok süreç kontrol ve takip edilmektedir. Henüz iletişim becerisi olamayan bebeklerin rahatsızlıklarının zorlu tanı ve tedavisi ile ilgilenen hekimler, çocukluk döneminde bulunan bireylerin muayenelerini ise onların psikolojilerini göz önünde bulundurularak gerçekleştirmektedir.


Çocuk sağlığı ve hastalıkları hekimleri 6 yıl tıp fakültesi eğitimi aldıktan sonra 4 yıl da pediatri bölümünde ihtisas yapmış olmalıdırlar. Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümünün pek çok yan dalı da mevcut olup Bu dallarda uzmanlaşan pediatristler, ek eğitim sürecinden geçmektedirler. Çocuklarda var olan rahatsızlıklar baz alınarak ilgili bölüme yönlendirilmelidir.


Sağlıklı olmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek, insan mutluluğunun en önemli ve en öncelikli göstergesidir. Sağlık kendiliğinden oluşan bir durum değildir. Sağlıklı olmak için daha doğum öncesi dönemlerden başlayarak özenle devam etmek gerekir. Doğal olarak bu aşamada en önemli görev ebeveynlere düşmektedir. Ebeveynler yapısal özelliklerinin yanı sıra kendi ve bebeklerinin sağlıklarına gösterdikleri özenle daha uzun ve mutlu bir hayat sürebilirler. Sağlık ve hastalık, toplumun inançlarına ve değerlerine göre tanım kazanır.

Sancak Tıp Call Center
SİZİ ARAYALIM!
Sancak Tıp Call Center
BİZİ ARAYIN!