BLOG

0-6 YAŞ ARASI BESLENME REHBERİ

0-6 YAŞ ARASI BESLENME REHBERİ

 

 

İlk 6 Ay bebeğinizi yalnızca anne sütü ile besleyiniz. Bu aylarda anne sütü ile birlikte verilen ek besinler bebeğin emme gereksinimini azaltacağından anne sütünden yeterince yayarlanılmasını engeller. Bu dönemde anne sütü dışında su ya da başka sıvılara (bitkisel çaylar, meyve suyu gibi) ihtiyaç yoktur.

 

İlk 6 Ay yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler, ishal, zatürre gibi bulaşıcı hastalıklara, alerjik hastalıklara daha az yakalanırlar, anne sütü sindirimi kolay olduğundan bebeklerde kabızlık ve gaz problemlerini daha da azaltır. Bebekler daha sağlıklı gelişirler.

 

Doğumdan sonra ilk günlerde sagılanan anne sütü çok besleyicidir ve içinde bebeği mikroplardan koruyan  bağışıklık  hücrelerinden zengindir.Bebeğinizi sık sık(bir iki saat aralarla ya da ağladıkça) emzirerek bu sütten yararlanmasını sağlayınız. Anne sütünde bütün vitaminler vardır, yeterli olmayan yalnızca D vitaminidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde 15.günden başlayarak doktor tarafından verilen D vitamini damlasını veya şurubunu düzenli kullanınız.

 

 

 

Emzirirken bebeğinizin yüzü, omuzları ve vücudu memeye dönük, burnu meme ucu hizasında olmalıdır. Bebeğinizin kucağınızda tam yatar pozisyonda değil, poposu hafif aşağıda yarı oturur şekilde durmalıdır. Kendiniz de rahat bir pozisyonda oturunuz. Bebeğin yalnız meme ucunu değil, meme ucu etrafındaki koyu renkli bölümü de kavramasına dikkat ediniz. Bu şekilde hem bebek iyi emer hem de meme ucu zedelenmez. Bebeği emzirirken göğüs uçlarında acıma, çatlak gibi durumlar görülebilir. Bu durum çoğu kez bebeğin yalnızca meme ucu emmesinden kaynaklanır. 

 

Her emzirmede ilk gelen süt daha az yağ içeren "ön süt" tür. Bebek emmeyi sürdürdükçe yağ miktarı artar ve bu bebekte doygunluk hissi yaratır. Bu nedenle bebek kendi emmeyi bırakana dek memede tutulmalıdır. Bebek emmek istiyorsa ikinci meme de verilmelidir.Eğer meme ile beslenmiş ise bir sonraki emzirmede diğer meme verilmelidir. İki meme de verilmiş ise bir sonraki öğünü son verilen taraftan başlanır. Birçok bebek tek memeyi 5-10 dakika emmekle doyar ve uyur. Bazı bebekler ise 20-30 dakikadan önce memeyi bırakmazlar.

 

Tüm annelerin sütü yararlıdır. Sütünüz size sulu gelebilir, bu anne sütünün özelliğidir. Anne sütü ile beslenen bekekler her belenmeden sonra az miktarda kaka yapabilirler. Bu durum normaldir, endişelenmeyiniz.

 

Göğüslerinizde süt yapımını arttıran en önemli etmen sık aralıklarla ve yukarıda belirtildiği gibi uygun teknikle emzirilmesidir. Bebeğiniz emmediği durumlarda göğsünüzü elinizle sağarak ya da bir süt pompası ile boşaltınız.

 

Emziren anneler her zaman sütyen giymelidir.ler. Sütyen bol ve pamuklu kumaştan üretilmiş olmalıdır. 


Bebeğin yeterince anne sütü aldığı haftada en az 150 gr. kilo alması ve günde 6-7 kez bezini ıslatması ile anlaşılabilir.

 

 

Yrd. Doç. Dr Murat DOĞAN - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Dyt. Gamze Cemre KABASAKAL - Beslenme ve Diyetisyen

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası
Robotik Rehabilitasyon
TOP